Klik på spillere og resultater for at se partierne fra finalerne.

FinalenEloRating1
27/7-18
2
27/7-18
PoPl
1GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
2536
2
2
02
2GM Marin Bosiocic2589
1
1
21

Semifinale 1EloRating1
27/7-18
2
27/7-18
PoPl
1GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
2536
2
2
1
2Mikkel Manosri Jacobsen
BMS
23202300
1
1
½2

Semifinale 2EloRating1
27/7-18
2
27/7-18
PoPl
1GM Marin Bosiocic2589
2
2
21
2Dennis Jørgensen
BMS Skak
21472124
1
1
02

Mellemgruppe 1EloRating12345PoSBPl
1GM Marin Bosiocic2589
6
2
3
4
5
41
2Gunnar Lund
Tromsø Sjakklubb
2216
5
1
6
3
4
125
3Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21162076
4
5
1
2
6
½6
4GM Chen Lin2508
3
6
5
1
2
24
5Ke Mu2455
2
3
4
6
1
73
6Mikkel Manosri Jacobsen
BMS
23202300
1
4
2
5
3
472

Mellemgruppe 2EloRating12345PoSBPl
1GM Rasmus Svane2580
6
2
3
4
5
33
2Manli Liu2167
5
1
6
3
4
235
3GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
2536
4
5
1
2
6
1
4FM Mads Vestby-Ellingsen
Tromsø
2429
3
6
5
1
2
244
5Julius Chittka2333
2
3
4
6
1
16
6Dennis Jørgensen
BMS Skak
21472124
1
4
2
5
3
2

Mellemgruppe 3EloRating12345PoSBPl
1Orn Leo Johannsson2196
6
2
3
4
5
2
2Håkon Haugsrud
Lillehammer
19331952
5
1
6
3
4
24
3FM Arne Matthiesen
SK1968
22942290
4
5
1
2
6
1
4Ronan Le Goff2295
3
6
5
1
2
343
5Louis Salles2227
2
3
4
6
1
225
6Bye 11001
1
4
2
5
3
006

Mellemgruppe 4EloRating12345PoSBPl
1IM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
24362439
6
2
3
4
5
1-2
2FM Andreas Tryggestad
Nordstrand Sjakklubb
2302
5
1
6
3
4
4
3IM Petter Haugli
Moss Schakklub
22312231
4
5
1
2
6
33
4Jann-Christian Tiarks
USV Potsdam
2179
3
6
5
1
2
1-2
5Lasse Christensen
Roskilde Skakklub
21662132
2
3
4
6
1
136
6FM Tom O'Gorman
dun laoghaire
22802280
1
4
2
5
3
5

Mellemgruppe 5EloRating12345PoSBPl
1Aditya Munshi
Nottingham High School
1953
6
2
3
4
5
472
2Thomas Christensen
Næstved Skakklub
22192172
5
1
6
3
4
344
3Olaf Berg
Havnar Telvingarfelag
2226
4
5
1
2
6
481
4Jacob Brorsen
Philidor
2147
3
6
5
1
2
105
5Frank Schwarz
TSV Preetz
2234
2
3
4
6
1
353
6Bye 21002
1
4
2
5
3
006

Mellemgruppe 6EloRating12345PoSBPl
1IM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23792370
6
2
3
4
5
2
2FM Joachim Solberg
Sarpsborg Sjakklubb
2263
5
1
6
3
4
41
3FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
21852185
4
5
1
2
6
3
4Hakon A Myrheim
Sandnes Sjakklubb
1888
3
6
5
1
2
4
5CM Henrik Peter Mølvig
Køge Skakklub
21212090
2
3
4
6
1
245
6Bo Jacobsen22412205
1
4
2
5
3
6

Mellemgruppe 7EloRating12345PoSBPl
1Andre Kunz21582158
6
2
3
4
5
342-4
2Jan Nordenbaek Pedersen
Hillerød Skakklub
2173
5
1
6
3
4
342-4
3Sebastian Sterup
Faaborg Skakklub
19441887
4
5
1
2
6
006
4Frederik Svane
Lübecker Schachverein von 1873
2266
3
6
5
1
2
5101
5Afras Mansoor
Søråshøgda SK
1973
2
3
4
6
1
105
6Shazil Shehzad
Sandnes Sjakklubb
1896
1
4
2
5
3
342-4

Mellemgruppe 8EloRating12345PoSBPl
1Denis Ponomarev
B.Spassky Chess Club St. Petersburg
1797
6
2
3
4
5
245
2Niels Peter Nielsen
Hillerød Skakklub
2068
5
1
6
3
4
382
3Mogens Thuesen
Enkeltmedlem
2139
4
5
1
2
6
4
4Mathias Unneland
Aalesunds Schaklag
18961960
3
6
5
1
2
136
5Sigurd B. Justinussen
HT
19211921
2
3
4
6
1
1
6Johann Ingvason2189
1
4
2
5
3
33

Mellemgruppe 9EloRating12345PoSBPl
1Eivind Grunt Kreken
Nordstrand sjakklubb
1626
6
2
3
4
5
125
2Max Dahl
SK1911
18481848
5
1
6
3
4
62
3Leif R Fjallheim
Havnar Telvingarfelag
1886
4
5
1
2
6
24
4Alice O'Gorman
dun laoghaire
18981898
3
6
5
1
2
½6
5Claus Pakmor
Skakforeningen ØBRO
20231977
2
3
4
6
1
33
6Francisco Gonzalez
Moss sk
20452050
1
4
2
5
3
5101

Mellemgruppe 10EloRating12345PoSBPl
1Thomas Thybo
Skive Skakklub
21462098
6
2
3
4
5
353
2Julian Gula1909
5
1
6
3
4
472
3Mathias Lind Schouten1784
4
5
1
2
6
344
4Ib Skovgaard
BMS Skak
1934
3
6
5
1
2
½5-6
5FM Øivind Johansen
Sarpsborg SK
21052105
2
3
4
6
1
481
6Torsten Sundgaard Christiansen
FHS/ Fredensborg Hyggeskakklub
17221673
1
4
2
5
3
½5-6

Mellemgruppe 11EloRating12345PoSBPl
1Jacob Hein
Espergærde Skakklub
15421786
6
2
3
4
5
006
2Niklas Unneland
Aalesunds Schaklag
13431416
5
1
6
3
4
225
3Alisha Shehzad1650
4
5
1
2
6
244
4CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
20992127
3
6
5
1
2
491
5Margar Berg
Havnar Telvingarfelag
1859
2
3
4
6
1
343
6Sebastian Schrodt19551955
1
4
2
5
3
472

Mellemgruppe 12EloRating12345PoSBPl
1Mikael Rask
Faaborg
20361980
6
2
3
4
5
116
2Idris Amin
HBG
1855
5
1
6
3
4
382
3Nicolai Brondt
BMS Skak
2141
4
5
1
2
6
481
4Peter Ulrik Röder
Caissa 2000 Gladsaxe
20211984
3
6
5
1
2
353-4
5Sverre Lye
Smeaheia Skolesjakk
1405
2
3
4
6
1
135
6Artem Sorokin
B.Spassky Chess Club St. Petersburg
1660
1
4
2
5
3
353-4

Mellemgruppe 13EloRating12345PoSBPl
1Jón S. Andreasen
Havnar Telvingarfelag
1736
6
2
3
4
5
006
2Kashif Hamid14250
5
1
6
3
4
462
3Robert Hedlerfog
HSS
1645
4
5
1
2
6
333
4Olav Idar Aase
Voss Sjakklubb
1832
3
6
5
1
2
5101
5Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
15681520
2
3
4
6
1
105
6Olafur Gisli Jonsson
KR
18441844
1
4
2
5
3
214

Mellemgruppe 14EloRating12345PoSBPl
1Arne Unneland
Aalesunds Schaklag
16231600
6
2
3
4
5
2
2David Nesse
Sandnes Sjakklubb
1825
5
1
6
3
4
41
3Elmar R Fjallheim
Havnar Telvingarfelag
1635
4
5
1
2
6
24
4Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18561791
3
6
5
1
2
6
5Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
1760
2
3
4
6
1
5
6Andreas Tenold
Nordstrand sjakklubb
1865
1
4
2
5
3
53

Mellemgruppe 15EloRating12345PoSBPl
1Bye 31003
6
2
3
4
5
006
2Freja Svane
Lübecker Schachverein von 1873
1608
5
1
6
3
4
33
3Benjamin R Fjallheim
Havnar Telvingarfelag
1375
4
5
1
2
6
234
4Ingar B Burchard
Hammerfest Sjakklubb
1621
3
6
5
1
2
42
5Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
1917
2
3
4
6
1
1
6Elias V.Kristiansen
Sandnes sjakklubb
11631163
1
4
2
5
3
15

Gruppe 1EloRating1234567PoSBPl
1GM Ivan Saric2689
8
2
3
4
5
6
7
615½2
2Thomas Christensen
Næstved Skakklub
22192172
7
1
8
3
4
5
6
510½3
3Afras Mansoor
Søråshøgda SK
1973
6
7
1
2
8
4
5
4
4Gunnar Lund
Tromsø Sjakklubb
2216
5
6
7
1
2
3
8
19¾1
5Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
1760
4
8
6
7
1
2
3
227
6Mathias Lind Schouten1784
3
4
5
8
7
1
2
35
7Peter Ulrik Röder
Caissa 2000 Gladsaxe
20211984
2
3
4
5
6
8
1
26
8Bye 11001
1
5
2
6
3
7
4
008

Gruppe 2EloRating1234567PoSBPl
1Jón S. Andreasen
Havnar Telvingarfelag
1736
8
2
3
4
5
6
7
107
2Sebastian Schrodt19551955
7
1
8
3
4
5
6
6
3Orn Leo Johannsson2196
6
7
1
2
8
4
5
15¾2
4GM Marin Bosiocic2589
5
6
7
1
2
3
8
18¾1
5Denis Ponomarev
B.Spassky Chess Club St. Petersburg
1797
4
8
6
7
1
2
3
43-4
6Claus Pakmor
Skakforeningen ØBRO
20231977
3
4
5
8
7
1
2
5
7Olaf Berg
Havnar Telvingarfelag
2226
2
3
4
5
6
8
1
43-4
8Bye 21002
1
5
2
6
3
7
4
008

Gruppe 3EloRating1234567PoSBPl
1Johann Ingvason2189
8
2
3
4
5
6
7
494
2Mikael Rask
Faaborg
20361980
7
1
8
3
4
5
6
346
3Louis Salles2227
6
7
1
2
8
4
5
5122
4GM Rasmus Svane2580
5
6
7
1
2
3
8
7211
5Torsten Sundgaard Christiansen
FHS/ Fredensborg Hyggeskakklub
17221673
4
8
6
7
1
2
3
355
6Aditya Munshi
Nottingham High School
1953
3
4
5
8
7
1
2
5113
7David Nesse
Sandnes Sjakklubb
1825
2
3
4
5
6
8
1
107
8Bye 31003
1
5
2
6
3
7
4
008

Gruppe 4EloRating1234567PoSBPl
1FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
21852185
8
2
3
4
5
6
7
103
2GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
2536
7
1
8
3
4
5
6
7211
3Artem Sorokin
B.Spassky Chess Club St. Petersburg
1660
6
7
1
2
8
4
5
356
4Francisco Gonzalez
Moss sk
20452050
5
6
7
1
2
3
8
45
5Sebastian Sterup
Faaborg Skakklub
19441887
4
8
6
7
1
2
3
44
6IM Petter Haugli
Moss Schakklub
22312231
3
4
5
8
7
1
2
10½2
7Olav Idar Aase
Voss Sjakklubb
1832
2
3
4
5
6
8
1
107
8Bye 41004
1
5
2
6
3
7
4
008

Gruppe 5EloRating1234567PoSBPl
1Niels Peter Nielsen
Hillerød Skakklub
2068
8
2
3
4
5
6
7
4
2Olafur Gisli Jonsson
KR
18441844
7
1
8
3
4
5
6
107
3Frank Schwarz
TSV Preetz
2234
6
7
1
2
8
4
5
510½3
4GM Chen Lin2508
5
6
7
1
2
3
8
7211
5Alisha Shehzad1650
4
8
6
7
1
2
3
216
6Jann-Christian Tiarks
USV Potsdam
2179
3
4
5
8
7
1
2
13¼2
7Ib Skovgaard
BMS Skak
1934
2
3
4
5
6
8
1
335
8Bye 51005
1
5
2
6
3
7
4
008

Gruppe 6EloRating1234567PoSBPl
1Max Dahl
SK1911
18481848
8
2
3
4
5
6
7
473-5
2Jan Nordenbaek Pedersen
Hillerød Skakklub
2173
7
1
8
3
4
5
6
473-5
3CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
20992127
6
7
1
2
8
4
5
216
4Ke Mu2455
5
6
7
1
2
3
8
7211
5Bo Jacobsen22412205
4
8
6
7
1
2
3
473-5
6Håkon Haugsrud
Lillehammer
19331952
3
4
5
8
7
1
2
6152
7Robert Hedlerfog
HSS
1645
2
3
4
5
6
8
1
107
8Bye 61006
1
5
2
6
3
7
4
008

Gruppe 7EloRating1234567PoSBPl
1Elias V.Kristiansen
Sandnes sjakklubb
11631163
8
2
3
4
5
6
7
18
2Elmar R Fjallheim
Havnar Telvingarfelag
1635
7
1
8
3
4
5
6
7
3Manli Liu2167
6
7
1
2
8
4
5
618¾1
4FM Joachim Solberg
Sarpsborg Sjakklubb
2263
5
6
7
1
2
3
8
512¼3
5FM Øivind Johansen
Sarpsborg SK
21052105
4
8
6
7
1
2
3
5
6Idris Amin
HBG
1855
3
4
5
8
7
1
2
6
7Sigurd B. Justinussen
HT
19211921
2
3
4
5
6
8
1
4
8IM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
24362439
1
5
2
6
3
7
4
6162

Gruppe 8EloRating1234567PoSBPl
1Niklas Unneland
Aalesunds Schaklag
13431416
8
2
3
4
5
6
7
116-8
2Eivind Grunt Kreken
Nordstrand sjakklubb
1626
7
1
8
3
4
5
6
5
3Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21162076
6
7
1
2
8
4
5
616½1
4Lasse Christensen
Roskilde Skakklub
21662132
5
6
7
1
2
3
8
15¾2
5WGM Shiqun Ni2435
4
8
6
7
1
2
3
13¾3
6Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18561791
3
4
5
8
7
1
2
116-8
7Frederik Svane
Lübecker Schachverein von 1873
2266
2
3
4
5
6
8
1
4
8Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
1917
1
5
2
6
3
7
4
116-8

Gruppe 9EloRating1234567PoSBPl
1Arne Unneland
Aalesunds Schaklag
16231600
8
2
3
4
5
6
7
27
2CM Henrik Peter Mølvig
Køge Skakklub
21212090
7
1
8
3
4
5
6
43
3Julian Gula1909
6
7
1
2
8
4
5
5
4FM Tom O'Gorman
dun laoghaire
22802280
5
6
7
1
2
3
8
16¼2
5Margar Berg
Havnar Telvingarfelag
1859
4
8
6
7
1
2
3
36
6Andre Kunz21582158
3
4
5
8
7
1
2
4
7FM Mads Vestby-Ellingsen
Tromsø
2429
2
3
4
5
6
8
1
18¾1
8Benjamin R Fjallheim
Havnar Telvingarfelag
1375
1
5
2
6
3
7
4
008

Gruppe 10EloRating1234567PoSBPl
1IM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23792370
8
2
3
4
5
6
7
13¼3
2Sverre Lye
Smeaheia Skolesjakk
1405
7
1
8
3
4
5
6
226
3Andreas Tenold
Nordstrand sjakklubb
1865
6
7
1
2
8
4
5
7
4Mogens Thuesen
Enkeltmedlem
2139
5
6
7
1
2
3
8
464
5Dennis Jørgensen
BMS Skak
21472124
4
8
6
7
1
2
3
18¾1
6Ingar B Burchard
Hammerfest Sjakklubb
1621
3
4
5
8
7
1
2
½8
7FM Arne Matthiesen
SK1968
22942290
2
3
4
5
6
8
1
615½2
8Alice O'Gorman
dun laoghaire
18981898
1
5
2
6
3
7
4
25

Gruppe 11EloRating1234567PoSBPl
1Julius Chittka2333
8
2
3
4
5
6
7
18¼1-2
2Leif R Fjallheim
Havnar Telvingarfelag
1886
7
1
8
3
4
5
6
5
3Kashif Hamid14250
6
7
1
2
8
4
5
26-7
4Nicolai Brondt
BMS Skak
2141
5
6
7
1
2
3
8
26-7
5Mathias Unneland
Aalesunds Schaklag
18961960
4
8
6
7
1
2
3
354
6Jacob Brorsen
Philidor
2147
3
4
5
8
7
1
2
5103
7Ronan Le Goff2295
2
3
4
5
6
8
1
18¼1-2
8Freja Svane
Lübecker Schachverein von 1873
1608
1
5
2
6
3
7
4
½18

Gruppe 12EloRating1234567PoSBPl
1FM Andreas Tryggestad
Nordstrand Sjakklubb
2302
8
2
3
4
5
6
7
18¼1-2
2Thomas Thybo
Skive Skakklub
21462098
7
1
8
3
4
5
6
5
3Hakon A Myrheim
Sandnes Sjakklubb
1888
6
7
1
2
8
4
5
3
4Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
15681520
5
6
7
1
2
3
8
227
5Shazil Shehzad
Sandnes Sjakklubb
1896
4
8
6
7
1
2
3
44
6Mikkel Manosri Jacobsen
BMS
23202300
3
4
5
8
7
1
2
18¼1-2
7Jacob Hein
Espergærde Skakklub
15421786
2
3
4
5
6
8
1
26
8CM Richard Persson
Malmö AS
21462154
1
5
2
6
3
7
4
008

Online betaling
Betal indskuddet online

Betaling

Kontakt
IO Lars Bech Hansen
+ 45 27 57 63 58
organiser@
xtraconchessopen.dk

Program 2018

Hent det her